Oświetlenie do niskich pomieszczeń. Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie?

Według przepisów, wysokość pomieszczenia mieszkalnego nie powinna być mniejsza niż 250 cm. Wyjątkiem są jedynie poddasza, pomieszczenia techniczne oraz komunikacyjne. W wielu budynkach - zwłaszcza starszych - można spotkać jednak stosunkowo niskie pomieszczenia. O ile ich urządzenie nie jest zbyt trudne, dobór odpowiedniego oświetlenia może nastręczać pewnych trudności. Montaż nieodpowiednich lamp może optycznie skrócić wnętrze i sprawić, że przebywanie w nim będzie niekomfortowe. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by pomieszczenie wydawało się wyższe i bardziej przestronne niż w rzeczywistości.

Oświetlenie do niskich pomieszczeń - dlaczego to wyzwanie?

Dobór odpowiedniego oświetlenia w niskim pomieszczeniu bywa prawdziwym wyzwaniem. Wynika to z kilku czynników.

Po pierwsze, źle dobrane oświetlenie może niskie pomieszczenie optycznie jeszcze bardziej skrócić. Może to wynikać z umieszczenia w nim nieodpowiedniej lampy, ale także kąta padania światła.

Oprócz tego w wielu przypadkach w niewysokim pokoju nie ma po prostu miejsca na takie elementy jak klasyczna, wisząca lampa lub żyrandol. W dodatku tego typu oświetlenie w niskim pomieszczeniu mogłoby negatywnie wpływać na komfort jego użytkowania - nie należy dopuszczać do sytuacji, w której np. wyższe osoby musiałyby się schylać, przechodząc pod lampą. Jest to nie tylko niewygodne, ale i potencjalnie niebezpieczne - często popychane źródło światła stwarza większe ryzyko zwarć i awarii.

Oświetlenie niskich pomieszczeń należy zatem dobierać w taki sposób, by jego użytkowanie było komfortowe, a źródło światła nie było na tyle duże, by tworzyć wrażenie przytłoczenia. Sprawia to, że wybierając odpowiednią lampę, należy zwrócić uwagę na więcej czynników niż w przypadku wysokiego pokoju. W praktyce jednak dobór oświetlenia niskiego pomieszczenia nie jest tak trudnym zadaniem, jak może się z początku wydawać.

Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie?

To, jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Inna lampa bowiem sprawdzi się w salonie czy sypialni, a inna - na poddaszu. Warto też pamiętać, że oświetlenie to nie wszystko. Chcąc optycznie podnieść sufit, warto zastosować też kilka innych trików:

  • przynajmniej jedną ścianę pomalować w pionowe pasy lub wyłożyć tapetą o takim wzorze,
  • sufit warto pomalować na biało, by kontrastował ze ścianami,
  • malując ściany, dobrze jest zostawić na samej górze pasek pomalowany na ten sam kolor, co sufit,
  • wstawić niskie meble oraz nie wieszać zasłon w oknach - pozwoli to na optyczne powiększenie pomieszczenia.
AdobeStock_75134019-min.jpeg

Oświetlenie niskiego poddasza - sprawdź sposoby

Planowanie oświetlenia niskiego poddasza należy zacząć od określenia, jaką ma ono pełnić funkcję - kuchni, łazienki, sypialni itd. Od tego bowiem zależy rodzaj zastosowanych lamp.

W każdym przypadku należy pamiętać, że w przypadku poddasza nie sprawdzą się klasyczne żyrandole. Oprócz tego, że mogą one optycznie obniżać pomieszczenie, zajmują one zbyt dużo miejsca. Problem ten dotyczy również innych rodzajów zwisających lamp.

Większość poddaszy to miejsca ze skośnym, niskim sufitem. Godnym uwagi oświetleniem w tego typu pomieszczeniu są halogeny. Pozwalają one dobrze doświetlić dane miejsce, nie zmniejszając optycznie przestrzeni. Mogą być umieszczone blisko sufitu, dzięki czemu nie utrudniają funkcjonowania.

Innym rodzajem oświetlenia, które doskonale sprawdzi się na poddaszu, są klasyczne kinkiety. Przez pewien czas rozpowszechniły się przede wszystkim w dziecięcych pokojach, obecnie wracają do łask także w przypadku innych pomieszczeń. Mogą być mocowane zarówno do prostych, jak i skośnych ścian. Szeroki wybór dostępnych na rynku produktów sprawia, że można z łatwością dobrać kinkiety odpowiednie do każdego rodzaju pomieszczenia - zarówno łazienki i sypialni, jak i gabinetu, a nawet kuchni.

Doskonałą propozycją oświetlenia poddasza są lampy LED. Sprawdzą się zarówno jako oświetlenie sufitowe na wąskich fragmentach równoległych do podłogi, jak i oświetlenie liniowe montowane na skosach. Dzięki nim można nie tylko łatwo zaoszczędzić miejsce; sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się nowocześnie i wyjątkowo interesująco. Idealnie rozświetlają także niewielkie przestrzenie, niezależnie od ich przeznaczenia.

larsa-s.jpg

Poddasze to niezwykle klimatyczne miejsce; problemy w jego aranżacji nastręczają przede wszystkim skosy oraz niski sufit. To, jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od roli, jaką dane miejsce ma pełnić. Niezależnie od niej warto zadbać jednak nie tylko o to, by oświetlenie było funkcjonalne, ale także o jego doskonały wygląd. Sięgając po lampy LED, warto uzupełnić je o oprawy dekoracyjne. Można też zainwestować w dodatkowe źródła światła, mające przede wszystkim tworzyć wyjątkową atmosferę - od popularnych cotton ballsów po niewielkie kinkiety. Dzięki nim poddasze stanie się przytulne i idealne, by spędzać w nim wolny czas.

Oświetlenie do niskiego salonu - podpowiadamy

Salon należy do tych pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu każdego dnia. To sprawia, że zastosowane w nim oświetlenie musi być naprawdę wielozadaniowe. Konieczność spełnienia różnych potrzeb oznacza, że w większości przypadków jedno źródło światła nie jest wystarczające. Z kolei im więcej źródeł oświetlenia w niskim salonie, tym ciekawszy jest efekt wizualny oraz więcej możliwości w kwestii budowania doskonałej atmosfery.

Dobierając lampy do niskiego salonu, trzeba brać pod uwagę ich podstawową rolę - zastępowanie światła dziennego. Najczęściej odpowiada za to główne źródło światła, umieszczone na środku sufitu. W przypadku niskiego wnętrza o niewielkiej powierzchni dobrym wyborem będzie plafon; z kolei rozległy salon, w którym można wydzielić kilka stref użytkowych to miejsce, w którym warto zastosować kilka żarówek lub lamp LED, dzięki którym każdy fragment pokoju będzie dobrze doświetlony.

Oświetlenie do niskiego salonu powinno być zaprojektowane odpowiednio wcześniej - przed rozpoczęciem prac wykończeniowych lub remontu. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia konieczności przeróbek lub niekorzystnego umiejscowienia lamp. Przemyślany dobór poszczególnych elementów ułatwi też stworzenie przytulnego klimatu pomieszczenia, w którym światło będzie pełniło także rolę dekoracji wnętrza. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących montażu lamp, które znacznie poprawią ich funkcjonalność:

  • klosz lampy lub jej zakończenie powinno znajdować się na wysokości min. 200 cm nad podłogą - dzięki temu będzie można swobodnie się pod nią przemieszczać,
  • jeśli znajdująca się pod sufitem lampa świeci w górę, pomalowany na biało sufit będzie lepiej odbijać światło,
  • doskonałym rozwiązaniem jest instalacja ściemniaczy, pozwalających na regulowanie ilości światła rzucanego przez lampy sufitowe.

Oświetlenie do niskiego pokoju

Oświetlenie niskiego pokoju powinno być dobrze zaplanowane. Przed wybraniem konkretnych rozwiązań warto zastanowić się, gdzie i jakie meble będą w nim ustawione, czy na ścianach będą znajdować się obrazy lub inne dekoracje, jak również jakie będą rozmieszczenie i zawartość półek. Zupełnie inaczej bowiem światło rozchodzi się w pustym pomieszczeniu, a zupełnie inaczej w obecności mebli i innych sprzętów.

Warto zwrócić uwagę na to, by światło w miarę możliwości kierowało się ku górze. Dzięki temu powstanie złudzenie, że pomieszczenie jest wyższe niż w rzeczywistości. Wybierając oświetlenie do niskiego pokoju warto unikać przy tym lamp stojących. Zajmują one sporo miejsca, co w przypadku niewysokiego pomieszczenia może stworzyć wrażenie “zagracenia”.

W niektórych pomieszczeniach znajdują się wolnostojące filary lub kolumny bądź pionowe, wystające elementy na ścianach. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowe podświetlenie ich od dołu. Również to pozwoli na optyczne podwyższenie pokoju, podobnie jak oświetlenie punktowe znajdujące się w rogach sufitu.

Lampy do niskich pomieszczeń - nasze typy

Wśród licznych modeli lamp do niskich pomieszczeń jednym z najlepszych rozwiązań są oprawy naścienne, czyli popularne kinkiety. Sprawdzą się one w niemal każdym pomieszczeniu - salonie, sypialni, ale także na klatce schodowej czy w łazience.

Wybierając odpowiedni model tego typu lampy do niskiego pomieszczenia, warto pamiętać, by sięgać po modele, które nie emitują strumienia światła skierowanego wyłącznie w dół. Tworzą one bowiem cień powyżej lampy, który powoduje optyczne skrócenie pomieszczenia. Lepiej jest wybrać kinkiet świecący tylko do góry lub w systemie góra-dół.

Kinkiety to jedne z najwygodniejszych lamp do niskiego pomieszczenia. Nie zaburzają jego funkcjonalności i mogą być montowane w niemal każdym miejscu. Można je także łatwo połączyć z innymi elementami oświetlenia, takimi jak plafony czy lampy sufitowe LED. Należy jedynie pamiętać, by wybrane lampy współgrały ze sobą pod względem stylu oraz barwy światła. Dzięki temu w pomieszczeniu powstanie wrażenie równowagi i harmonii.

Lampy do niskiego salonu

Salon to pomieszczenie, w którym najczęściej królują klasyczne żyrandole. W niskim pomieszczeniu lampa tego typu może stworzyć zbyt przytłaczające wrażenie.

Doskonałym rozwiązaniem są plafony, które zajmują niewiele miejsca. Dzięki temu są doskonałą alternatywą dla żyrandoli do niskich pomieszczeń. Dodatkowo emitowane przez nie światło jest bardziej rozproszone, sprawiając wrażenie bardziej miękkiego.

Ten rodzaj lampy do niskiego pokoju sprawdza się zarówno jako oświetlenie główne, jak i miejscowe. Plafon umieszczony na suficie doskonale oświetla niemal całe pomieszczenie, z kolei zamontowany na ścianie jest idealnym tłem dla konkretnych elementów wystroju. Co ważne, nie wymagają one stosowania klasycznych żarówek lub świetlówek - wiele z nich wykorzystuje technologię LED, dzięki której ich eksploatacja wiąże się z niskimi kosztami.

hexagon15.jpg

Lampy na niski sufit

Wiele osób całkowicie rezygnuje z lamp sufitowych do niskich pomieszczeń. Choć ich prawidłowy dobór w takiej sytuacji może być trudny, nie jest niemożliwy.

Ciekawym rozwiązaniem na niski sufit są lampy z regulowanym zawieszeniem. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z głównego oświetlenia, a jednocześnie nie ryzykuje się przytłoczenia wnętrza. Warto jednak zadbać o to, by pełniły one raczej funkcję dekoracyjną i uzupełniającą, niż stanowiły główne źródło światła. Lampy sufitowe do niskich pomieszczeń mogą być umieszczone na przykład nad komodą lub stolikiem kawowym - dzięki temu nie będą stanowiły przeszkody podczas przemieszczania się po pokoju.

Jedną z najlepszych form lamp na niski sufit są taśmy LED na wpuszczanych weń profilach, takich jak te dostępne w ofercie Lars. Dzięki nim można cieszyć się głównym oświetleniem, nie tracąc ani centymetra wysokości pomieszczenia.

Doskonałą propozycją są też dekoracyjne oprawy Lars - zawieszane na linkach lub mocowane w sposób przypominający plafony. Modele Ring oraz Hexagon mogą być także zamontowane na ścianach, pełniąc rolę kinkietu. Stwarza to bardzo ciekawe możliwości - przykładowo, zarówno na suficie, jak i na ścianach można umieścić dokładnie ten sam model lampy, co wygląda zarówno harmonijnie, jak i intrygująco.

Taśmy LED montowane w profilach mogą posiadać różną moc świetlną. Dzięki temu można łatwo dopasować je do specyfiki danego pomieszczenia. Tam, gdzie jest to potrzebne, można zastosować diody o większej mocy, które zapewnią dużą jasność lub doświetlenie wybranych stref pomieszczenia. Z kolei zamontowane na niskim suficie lampy o mniejszej mocy zapewnią delikatne, subtelne światło, dzięki któremu we wnętrzu zapanuje ciepła, intymna atmosfera.

Czytaj także: