Oświetlenie do biura - wiele rozwiązań dla różnych przestrzeni

Każde biuro wygląda inaczej. Jednak są elementy, które zawsze należy wziąć pod uwagę podczas projektowania przestrzeni. Jednym z nich jest oświetlenie. Jest ono o tyle istotne, że w biurze spędza się wiele godzin, niezależnie od pory roku.
Planowanie oświetlenia do biura wiąże się z koniecznością rozważenia wielu czynników - jego prawidłowe dopasowanie do charakteru oraz trybu pracy sprawia, że zwiększa się nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo pracowników.

Oświetlenie do biura - na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w biurach należy do szczególnie istotnych kwestii. Zimą lub w przypadku pracy zmianowej naturalne źródło świata nie jest wystarczające. Dodatkowo każde stanowisko pracy musi mieć zapewniony dobry dostęp do światła.

Projektując oświetlenie do biur należy dążyć do wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą korzystać z niego oszczędnie, ale jednocześnie zapewnią komfort przebywającym w nich osobom. Prawidłowy projekt oświetlenia biura musi być także dostosowany do licznych norm prawnych. Określają one takie parametry jak natężenie i kierunkowość światła, migotanie, barwę światła lub rozkład luminacji.

Jakie oświetlenie do biura?

slide-home1-1a.jpg

Nie ulega wątpliwości, że to słońce jest najlepszym źródłem światła. Jednak zazwyczaj nie jest ono wystarczające. Oświetlenie do biura i gabinetu musi składać się z kilku źródeł światła:

  • ogólnego, równomiernie oświetlającego większe obszary,
  • miejscowego, skierowanego na konkretne stanowisko lub określone przedmioty; w przypadku oświetlenia do biura LEDy bardzo dobrze pełnią tę funkcję,
  • złożone, łączące w sobie elementy oświetlenia miejscowego oraz ogólnego.

Ostateczna decyzja, jakie oświetlenie do biura zostanie zastosowane, zależy też od jego powierzchni, rodzaju pracy, a także obecności stref takich jak open space, przestrzeń konferencyjna czy gabinety.
Co ważne, światło zastosowane w biurze powinno przypominać światło dzienne. Dlatego należy zwrócić uwagę, by jego barwa mieściła się w przedziale 5000-6500 K (tzw. zimna biel). Takie światło nie tylko wspomaga koncentrację, co jest szczególnie istotne w miejscu pracy. Wpływa także korzystnie na nastrój.

Do innych ważnych parametrów następuje współczynnik Ra, określający sposób oddawania barw. Wyrażany jest liczbą z przedziału 0 do 100, gdzie 100 oznacza światło monochromatyczne, a 100 - białe o ciągłym widmie. W przypadku biura najlepiej sięgać po żarówki bądź świetlówki o wartości Ra między 85 a 90.

Lampki do biura - jak je dopasować do biura?

Dobieranie odpowiednich lamp do biura rozpoczyna się najczęściej od oświetlenia głównego. To podstawowe źródło światła, które powinno równomiernie doświetlać całą powierzchnię biurową; dlatego tak ważne jest dobranie wielkości lampy do powierzchni oraz wysokości pomieszczenia. Do najbardziej uniwersalnych rozwiązań należą świetlówki liniowe połączone z oświetleniem miejscowym, dobranym indywidualnie do każdego stanowiska.

Jako miejscowe lampki do biura dobrze sprawdzają się lampy podłogowe lub biurkowe. Popularnością cieszą się także reflektorki halogenowe. Coraz częściej adaptuje się do biura lampy LED w postaci reflektorków, światłowodów paneli lub taśm świetlnych.

Niezależnie od rodzaju wybieranych lamp do biura istotny jest ich montaż pod odpowiednim kątem. Światło nie powinno się od niczego odbijać, dzięki czemu odblaski nie będą przeszkadzały osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Dotyczy to również oświetlenia miejscowego.

Projektując oświetlenie nie należy zapomnieć o odpowiednim dopasowaniu miejscowych lamp do biura. Ich użytkownicy muszą mieć możliwość dowolnego dopasowywania natężenia światła oraz kąta jego padania; dzięki temu lampy spełnią swoją rolę i będą wygodne niezależnie od sytuacji. Z tego powodu jest to szczególnie istotna część projektu i dopasowywania oświetlenia do przestrzeni.

Lampy do biura nowoczesne

larsa4.jpg

Wystrój przestrzeni biurowej kojarzy się najczęściej z surowością i... nudą. Jednak warto poświęcić trochę uwagi jej projektowaniu. Przede wszystkim ze względu na komfort pracowników - o wiele lepiej pracuje się w funkcjonalnym, ale i ciekawym otoczeniu - ale także jako element kreowania pozytywnego wizerunku firmy. Warto odejść od standardowego, formalnego stylu na rzecz otaczania się ciekawymi, oryginalnymi przedmiotami - również jeśli są to lampy do biura. Nowoczesne i designerskie, nadają charakteru i ożywiają otoczenie.

Nowoczesne oświetlenie sufitowe do biura może być uniwersalne, ale i interesujące zarazem. Prosta forma w przemyślany sposób połączona z innymi elementami wystroju robi wrażenie, jednocześnie nie rozpraszając uwagi.

Aby zapewnić komfort pracy, nowoczesne lampy do biura powinny dawać niezbyt intensywne, ale jasne światło. W miejscach, w których pracuje się przy komputerze warto zastosować oprawy rastrowe, które eliminują zjawisko olśnienia. Z kolei w miejscach takich jak korytarze, sale konferencyjne czy pomieszczenia socjalne można umieścić różne, fantazyjne modele lamp.

Istotne jest zastosowanie nowoczesnego oświetlenia dekoracyjnego. W biurach jest wiele miejsc, w których można umieścić takie źródła światła. Ciekawym pomysłem oświetlenia biurowego LED są podświetlane półki na książki, doniczki lub kwietniki. Wyjątkowo nowocześnie wyglądają także podświetlane fragmenty podłogi lub profile schodowe LED.

Oświetlenie biurowe sufitowe

Do najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia biurowego sufitowego należą lampy sufitowe LED. Na szczególną uwagę zasługują oprawy z regulowaną mocą o białym świetle naśladującym słoneczne.
Najczęściej stosuje się świetlówki, zarówno w klasycznej, podłużnej formie, jak i w rozmaitych oprawach. Projektując oświetlenie należy pamiętać, że światło nie może być zbyt intensywne ani umieszczane bezpośrednio nad stanowiskami pracy. W biurach doskonale sprawdzają się wspomniane już oprawy rastrowe, w których świetlówki są osłonięte charakterystyczną, lustrzaną kratą, która odbija światło, lekko je rozpraszając. Szczególnie dobrze wyglądają w wysokich pomieszczeniach. Minusem świetlówek jest stosunkowo duże zużycie energii oraz problemy z odwzorowaniem barw - często zdarza się, że światło jest zbyt chłodne lub zbyt ciepłe.

Nowocześniejszą i bardziej energooszczędną alternatywą dla świetlówek jest oświetlenie liniowe LED. Spełnia niezbędne normy bezpieczeństwa, a ponadto jest proste w montażu, estetyczne i trwałe. W dodatku można je łatwo dopasować do każdej przestrzeni. Wiele modeli można łączyć w długie linie, które sprawdzą się jako oświetlenie sufitowe w pomieszczeniach biurowych lub korytarzach. Mogą być także montowane pojedynczo, by spełniały rolę oświetlenia dodatkowego (doskonale sprawdzą się także rozmaite profile LED).

Lampy tego typu występują w wersjach dedykowanych do zabudowy w sufitach podwieszanych oraz natynkowych. Drugi typ może być montowany bezpośrednio na sufitach lub stropach, także z możliwością zwieszania.

Oświetlenie biurowe sufitowe może też mieć formę klasycznych lamp wiszących. Do niedawna stosowane były przede wszystkim w mieszkaniach, ale dobrze sprawdzają się również w biurach. To okazja, by wybrać ozdobne, oryginalne lampy.

ring1.jpg

Wiszące oświetlenie biurowe w postaci lamp dekoracyjnych może uzupełniać, lub nawet zastępować oświetlenie główne, jednocześnie podkreślając charakter pomieszczenia. Stosując je jako oświetlenie dodatkowe należy pamiętać, że ich światło powinno akcentować niektóre elementy w biurze, pozostając jednocześnie miękkim i delikatnym. Dzięki temu nie będzie konkurencją dla oświetlenia głównego, wzmacniając efekt całej aranżacji i umilając pracę, nie powodując jednocześnie odblasków na ekranach.

Niezależnie od wybranego rodzaju oświetlenia do biura należy pamiętać, że już na etapie tworzenia projektu należy rozważać instalację nowoczesnych i inteligentnych systemów. Dotyczy to zwłaszcza biur usytuowanych w przeszklonych budynkach, w których światło słoneczne operuje w bardzo zróżnicowany sposób. Systemy tego typu regulują pracę źródeł światła, zapewniając nie tylko oszczędność, ale i wygodę pracowników. W połączeniu z odpowiednio dobraną barwą światła i parametrami takimi jak odwzorowywanie barw pozwala to wesprzeć naturalny rytm dobowy przebywających w biurze osób. Poprawia to ich produktywność oraz kondycję psychiczną, zwiększając satysfakcję z wykonywanych zadań.

Czytaj także: