Jak oświetlić biuro? Normy oświetlenia na stanowisku pracy

Zanim rozpoczniesz projektowanie przestrzeni biurowej, sprawdź, jakie są normy oświetlenia na stanowisku pracy. Jakość światła do biura wpływa na efektywność pracy, codzienne samopoczucie zespołu i w dłuższej perspektywie - na stan zdrowia każdego z pracowników. Nieprzestrzeganie norm BHP może powodować u pracowników zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet łzawienie oczu. Wiąże się też oczywiście z nałożeniem kar na właściciela firmy. Zapoznaj się z artykułem i sprawdź jakie oświetlenie do biura warto wybrać. 

larsa-biuro.png

Oświetlenie w biurze - rodzaje

W biurze wykorzystuje się trzy podstawowe typy oświetlenia biurowego: ogólne, miejscowe i złożone (ogólne i miejscowe). Nie ma możliwości oświetlenia biura przy postawieniu wyłącznie na naturalne światło, szczególnie zimą. Właśnie dlatego każdy, kto projektuje biuro, musi zapoznać się z ofertą lamp. Oświetlenie biura powinno obejmować zarówno wariant centralny - lampę, która równomiernie oświetli całą przestrzeń, jak i lampy punktowe np. lampki biurowe na stanowisku pracy każdego pracownika. 

Normy BHP oświetlenia stanowiska pracy

Kwestie estetyczne, designerskie i budżetowe powinny zejść na dalszy plan. Na początku drogi z projektowaniem oświetlenia w biurze, trzeba odnieść się do norm BHP. Normy oświetlenia na stanowisku pracy regulują:

  • Kodeks Pracy, 
  • Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, 
  • szczegółowa norma dotycząca światła w biurze - PN EN 12464–1:2012.

Podstawowa kwestia - natężenie światła

Jakie oświetlenie do biura przewidują wymienione wyżej regulacje? Są to: 

  • światło o natężeniu minimum 500 luksów dla ciągłej pracy przy komputerze, 
  • światło o wartości 300 luksów dla sporadycznej pracy przy komputerze. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ciągu słonecznego dnia, natężenie może wynosić nawet 100 000 luksów, a w dniu bardziej pochmurnym - ok. 5 000 luksów. Zalecane wartości 300 i 500 luksów wskazane do pracy w biurze można porównać ze światłem naturalnym podczas wschodu i zachodu słońca w bezchmurny dzień. Biurowe normy oświetlenia na stanowisku pracy są zdecydowanie wyższe niż normy regulujące proste prace fizyczne i niższe niż prace bardziej precyzyjne (np. jubilerstwo). 

Jaka barwa światła do biura? Światło ciepłe czy zimne?

Barwę lub inaczej temperaturę barwową emitowanego światła, określa się za pomocą Kelwinów (K). Najczęściej stosowana  barwa światła w biurach to światło białe, neutralne w granicach 4000K. Takie światło jest najbliższe przyjemnemu światłu dziennemu, przy którym czujemy się dobrze, jesteśmy bardziej skoncentrowani i aktywni. Podział barw wygląda następująco: 

  • ciepły biały - mniej niż 3-300 K, 
  • neutralny biały - 3300-5300,
  • zimny biały - więcej niż 5300 K. 

W biurze coraz częściej sięga się jednak do takich rodzajów oświetlenia, które mogą emitować różne barwy światła. W ten sposób możemy naśladować oświetlenie naturalne, które też zmienia się w ciągu doby i nadaje rytm naszym procesom biologicznym. Zimne, białe światło jest zbliżone do porannego światła, które dzięki niebieskiej barwie pobudza nas do wstania z łóżka i bycia aktywnym. Cieplejsze, bardziej żółte światło, imituje zachodzące słońce, przez co nas wycisza, uspokaja i usypia. Jeżeli chcemy zadbać o dobrą efektywność naszego zespołu, powinniśmy zadbać o odpowiednią barwę światła w biurze. Ostateczna decyzja o barwie światła powinna wynikać z uwzględnienia podanych wartości, poziomu natężenia światła, aspektów psychologicznych i estetyki przestrzeni - od koloru mebli, po barwę ścian. 

Nowoczesna technologia LED

Znając normy oświetlenia na stanowisku pracy, możesz teraz zastanowić się nad wyborem technologii. Współcześnie wprowadza się do biura oświetlenie LED. Lampa LED jest energooszczędna, wydajna, przyjazna środowisku, a w parze z dobrym zasilaczem zadba również o nasz wzrok. Jako producent oświetlenia LED proponujemy m.in. lampy LARSA - oświetlenie sufitowe o minimalistycznej oprawie. Znajdziesz wśród nich np. lampy przeznaczone do montażu na sufitach podwieszanych ażurowych i metalowych oraz oświetlenie o niskim współczynniku olśnienia. Polecamy też profile uniwersalne LED i oświetlenie liniowe LED, które mogą stanowić element dekoracyjny. Na stronie LARS udostępniliśmy ofertę kilkudziesięciu propozycji oświetlenia do biura, spełniającego zasady BHP i odpowiadającego na nowoczesne potrzeby estetyczne.