Hałas niszczący stylowe wnętrze

halas.jpg

Ile razy w życiu zdarzyło Ci się być w restauracji, barze czy biurze w którym nie mogłeś/mogłaś usłyszeć osoby znajdującej się koło Ciebie, a energiczna dyskusja szybko przeobrażała się w krzyki? W Polsce niestety jest to częsty scenariusz. Inwestorzy i właściciele obiektów, nierzadko oceniają architektów i projektantów według wystroju wnętrza, zapominając, że idealnie gładkie, estetyczne i modne powierzchnie odbijają każdy dźwięk. A przecież brak pogłosu w pomieszczeniu pomaga budować przyjemną atmosferę i poprawia komfort ludzi w nim przebywającym tak samo jak precyzyjnie zaplanowane designerskie wnętrze.

 

Unia Europejska uzgodniła normy hałasu w pomieszczeniach biurowych o dużej powierzchni

W Polsce temat akustyki i pogłosu jest wciąż tematem nowym, tym czasem np. Unia Europejska wydaje już zalecenia dotyczące norm hałasu w open space’ach. Powszechnie przyjmuje się, że idealne warunki do pracy to hałas nie przekraczający 30dB(A), natomiast górna granica poziomu hałasu do wygodnej pracy wynosi 50dB(A). To co dziś jest zaleceniem, jutro najpewniej będzie obowiązującą normą, warto zatem zwrócić uwagę na zanieczyszczenie jakim jest hałas.

Tabela 1. Średnie wartości hałasu dla typowych urządzeń biurowych.
Źródło hałasu Średnie wartości [dB(A)]
Rozmowa telefoniczna 55-70
PC w trybie stand-by 30-50
PC korzystający z twardego dysku 35-55
Drukarka laserowa w trybie stand-by 30-40
Pracująca drukarka laserowa 55-60
Kserokopiarka w trybie stand-by 50-60
Pracująca kserokopiarka 60-70
Dzwoniący telefon 60-80

 

larsa-biuro3.jpg

Sufity akustyczne najlepiej ograniczają pogłos w przestrzeniach otwartych

Duże powierzchnie biurowe, handlowe czy korytarze nie stanowią wdzięcznego środowiska dla kontroli hałasu. W tak przestronnych obiektach, trudno o skuteczne rozwiązania ograniczające pogłos, ale jednym z najefektywniejszych są tzw. sufity akustyczne. Czyli najczęściej sufity podwieszane, w których standardowe płyty zostały zastąpione podobnymi, ale wykonanymi z materiałów doskonale pochłaniającymi dźwięk. Skuteczność jest zdumiewająca, o czym wiedzą co bardziej świadomi architekci i wykonawcy.

 

Jak poprawić pochłanianie dźwięku w pomieszczeniu?

Archaiczne i niekorzystne dla środowiska rastry świetlówkowe czy nawet ostatnio popularne panele sufitowe zajmują średnio szesnaście procent powierzchni sufitu. Co oznacza, że w przypadku sufitu akustycznego ograniczają jego skuteczność i w rezultacie zmniejszają kontrolę pogłosu w każdym pomieszczeniu nawet o 16%! Mający swoją premierę na początku 2017 roku System LARSA to oświetlenie montowane bezpośrednio w konstrukcji sufitu, pomiędzy płytami akustycznymi. Takie rozwiązanie optymalizuje dźwiękochłonne właściwości sufitu i zwiększa wyciszenie pomieszczenia.

 

Ciche biura poprawiają naszą wydajność i efektywność pracy

larsa-prodent1.jpg

Badania dowodzą, że redukcja hałasu w znaczący sposób wpływa na naszą wydajność w pracy*. By dowieść jak istotny jest ten parametr wystarczy powiedzieć, że w eksperymencie w którym symulowano proste prace biurowe i zredukowano hałas w pomieszczeniu z 41dB(A) do 35dB(A) poziom błędów popełnianych przez grupę kontrolną spadł o... 52%! To więcej niż połowa, a dalsze badania dowiodły, że jeśli słyszymy kogoś kto mówi w trakcie kiedy powinniśmy coś czytać lub pisać, to nasza wydajność spada o 66%**. Wydaje się jednak, że to co zostało potwierdzone naukowo, wie każdy z nas - znacznie łatwiej czytać w skupieniu dokumenty w domowym zaciszu niż na peronie ruchliwego dworca. Dlatego tworzenie odpowiedniego środowiska akustycznego wokół nas ma kapitalne znaczenie dla naszego samopoczucia.

 

* Przykładowa tabela źródeł hałasu w biurze
** Badania opublikowane w British Journal of Psychology, 1998r.