TOP 6 Trendy w Architekturze w 2023 roku

Zrównoważony rozwój jako priorytet

Otaczające nas środowisko ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Dotyczy to zarówno naszych prywatnych domów, jak i otwartych przestrzeni miejskich i biur. Nasze oczekiwania co do użyteczności, estetyki i trwałości przestrzeni szybko ewoluowały w wyniku ostatnich trudnych lat. 
Trendy architektoniczne na rok 2023 odzwierciedlają znaczący ruch w kierunku świadomego życia i poszanowania środowiska naturalnego. 
Powszechnym problemem, który zauważamy w przestrzeni dookoła, to nadużywanie tworzyw sztucznych. Wykonawcy i architekci staną przez wyzwaniem znalezienia sposobów na ograniczenie emisji CO2 w branży budowlanej.

top6_trendow._small.png

Oto 6 najważniejszych trendów architektonicznych, które będą widoczne w 2023 roku:

 

Zrównoważony rozwój jako priorytet

Nowe pokolenia są bardziej świadome środowiskowo. Zwracają uwagę na ekologię rozwiązań, bo wierzą w zrównoważony rozwój i jest to ważny element ich życia. Trendy w architekturze, takie jak ekologiczne budynki oraz budowle pasywne, będą odzwierciedleniem tych potrzeb. Tylko produkty wykonane z materiałów naturalnych lub pochodzących z recyklingu, mogą być postrzegane jako zrównoważone dla środowiska. 
Doskonały projekt będzie uwzględniał eko-podejście na każdym etapie budowy oraz to, jaki wpływ będzie miała konstrukcja i co się z nią stanie, gdy nie będzie już potrzebna. 
Budynki pasywne będą nadal popularne, ale powoli zaczyna się nowy trend, który będzie kazał nam iść dalej i tworzyć projekty przyjazne dla klimatu. Co to oznacza? Rozważ sposoby wykorzystania naturalnie występującego drewna, wprowadź systemy recyklingu wody i zmaksymalizuj wykorzystanie światła, wiatru i innych zasobów naturalnych. Wszystko po to by nie tylko nie szkodzić, ale tworzyć lepsze, zdrowsze otoczenie.  

top6_1.png

 

Mniejsze, ale inteligentne przestrzenie

Wielkie domy z mnóstwem metrów kwadratowych przechodzą do lamusa. Wraz ze wzrostem cen materiałów, a także kosztów energii, ludzie będą dążyć do obniżenia rachunków. Ten sposób myślenia będzie dodatkowo wspierany przez trend zrównoważonego rozwoju. Popularność zyskają mniejsze, ale inteligentniejsze domy i biura. Co przez to rozumiemy? 
Przede wszystkim sprytne wykorzystanie przestrzeni. Ważny będzie układ pomieszczeń. Bestsellerami będą domy ergonomiczne, w których wszystko jest dobrze przemyślane. Żadna zmarnowana przestrzeń nie jest akceptowana, co wcale nie oznacza mnóstwa dekoracji na półkach. Minimalizm wciąż istnieje w przestrzeni i ma się dobrze. Maksymalizm będzie wyrażał się przez ukryte szafki, dobrze zorganizowane spiżarnie w kuchni, sprytny układ szaf, dobrze wykorzystane przestrzenie pod łóżkami, schodami i stołami. Innymi słowy, cel jest prosty: jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń. 
Kolejnym ważnym elementem w tej kategorii jest inteligentniejsze wykorzystanie wszystkich mediów. Nowe domy zapełnią się urządzeniami pomagającymi oszczędzać energię. Inteligentne termostaty do sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu, pompy ciepła i fotowoltaika, oświetlenie sterowane ruchem w ciągach komunikacyjnych – wszystko po to, by obniżyć zużycie energii, ślad węglowy i obniżyć rachunki. Mniejsze pomieszczenia wymagają mniej energii. Taniej jest w nich utrzymać ciepło zimą i chłód latem. A naprawdę inteligentne rozwiązania utrzymają koszty na niskim poziomie przez cały rok. 
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak inteligentne domy oszczędzają energię? 

top6_2.png

 

Wewnątrz, jak na zewnątrz

Wprowadzanie elementów z zewnątrz do wewnątrz i na odwrót będzie nadal widoczne w przestrzeniach. To trend, który mocno się spopularyzował w czasie pandemii Covid-19, kiedy zamknięci w domach staraliśmy się wprowadzić trochę natury w nasze cztery kąty.  
Architektura, na którą wpływa naturalne światło i inne biofilne aspekty projektowania, staje się coraz bardziej powszechna. Granice między ustawieniami wewnętrznymi i zewnętrznymi zacierają się i coraz bardziej się splatają. 
Wielu architektów zaciera różnicę między obszarami wewnętrznymi i zewnętrznymi, stosując te same materiały w obu przypadkach, w szczególności drewno. Płytki odzwierciedlają naturalne kamienie. Blaty kuchenne wykonane są z granitu lub ceramiki imitującej marmur. Wszystko po to, aby uzyskać bardziej naturalne powierzchnie oraz poczucie „zen” z naturą. 
Naturalnym rozwinięciem tego trendu są rośliny. Wiele projektów pokazuje płynne przejście między zielenią na zewnątrz i wewnątrz. Rośliny oczyszczają powietrze, co pozytywni wpływa nasze zdrowie. Dodatkowo badania pokazują, że przebywanie pośród zieleni nas relaksuje i redukuje stres. Dlatego śmiało wprowadzajcie rośliny do swojego domu! 

top6_3.png

 

Drewno w budownictwie

Znaczna część światowej emisji CO2 jest nadal związana z sektorem budowlanym. Zadaniem na dziś i na jutro dla projektów będzie ograniczenie tej emisji. Jednym z trendów, który zyskuje na popularności jest wykorzystywanie drewna zarówno do budowy budynków, jak i jako okładziny. 
Ponieważ drewno zużywa mniej węgla niż inne materiały konstrukcyjne, wielu architektów zdecydowało się na budowę całkowicie z drewna. Drewno można również wykorzystać do budowy prefabrykowanych lub modułowych konstrukcji, które można złożyć na miejscu. To przyspiesza, upraszcza, obniża koszty i ogranicza wpływ na środowisko podczas budowy. 
Nowym trendem, któremu mocno kibicujemy, jest sadzenie nowych drzew w celu uzupełnienia drzew używanych do budowy domu. W ten sposób nie tylko oszczędzamy na emisji CO2 podczas budowy, ale nadrabiamy to nowymi drzewami. 

top6_4.png

 

Architektura sensoryczna

Zobacz. Poczuj. Dotknij. 
Przestrzeń musi pobudzać wszystkie pięć zmysłów. W ramach kontynuacji wspomnianych trendów ważne jest, abyśmy w domu się po prostu dobrze się czuli. A żeby dobrze się czuć się w przestrzeni, nie wystarczy tylko żeby projekt przypominał okładkę z journala. Konieczne jest pozytywne oddziaływanie na wszystkie pięć zmysłów. 
Szczególnie w miastach mieszkańcy będą poszukiwać tekstur, zapachów i miękkich dźwięków, ponieważ wszystkie one mają znaczący wpływ na samopoczucie człowieka. Korzystanie z naturalnych materiałów lub ich imitacji może być niezwykle korzystne. Na przykład płytki teksturowane pod prysznicem nie tylko zapewnią dodatkową przyczepność, ale także zapewnią naszym stopom naturalny masaż i relaks 
Również użycie drewna jest prostym sposobem do osiągnięcia tego przyjemnego odczucia. Drewno spełnia jednocześnie wiele wymagań. Ciepło i komfort, jakie zapewnia drewno, są wzmocnione przez jego fakturę i kolor. Drewno ma także silne właściwości dotykowe, szczególnie jeśli używasz szczotkowanego drewna lub łączysz i dopasowujesz profile, aby nadać płaskiej powierzchni iluzję 3D. Używane w dużych ilościach drewno ma również przyjemny zapach, który uspokaja umysł, a także ma świetne właściwości akustyczne. 

top6_5.png

 

Oświetlenie, które nastraja

Projektowanie światłem to popularny trend od wielu lat. Światło może mieć znaczący wpływ na to, jak się czujemy. Badania wykazały, że światło może wpływać na nasz nastrój, zachowanie i ogólne samopoczucie. 
Badania wykazały, że ekspozycja na naturalne światło może poprawić nastrój i produktywność w miejscu pracy. Ludzie, którzy pracują w miejscach z dużą ilością naturalnego światła, są zwykle bardziej produktywni i mają lepsze ogólne samopoczucie 
Nasze ciała mają naturalny 24-godzinny cykl zwany rytmem okołodobowym. Ekspozycja na światło może wpływać na ten cykl, co z kolei wpływa na nasze wzorce snu, nastrój i poziom energii. Brak światła, zwłaszcza w miesiącach zimowych, może prowadzić do sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD, ang. seasonal affective disorcder), które jest rodzajem depresji związanej ze zmianami pór roku i mniejszą ilością światła słonecznego. Właściwa ekspozycja na światło w domu i biurze może pomóc w regulacji właściwego cyklu i nastroju organizmu. 
Przede wszystkim pomieszczenia powinny mieć dużo naturalnego światła. Ale po zachodzie słońca lub w pochmurny dzień wnętrza powinny sprawiać, że czujemy się dobrze. Tę samą przestrzeń można bardzo zmienić, stosując różne techniki świetlne. Nastrojowe oświetlenie w sypialni, salonie lub łazience może stworzyć przestrzeń w stylu zen oraz uczucie relaksu po ciężkim dniu w pracy. Dobre oświetlenie główne może sprawić, że nasza praca zdalna będzie bardziej produktywna. Lampy wiszące i stojące dodają przestrzeni designerskiego akcentu i są doskonałym kompanem podczas lektury. 

top6_6.png


Więcej o trendach oświetleniowych w artykule: TOP 10 trendów świetlnych w 2023 roku. 


To 6 najważniejszych trendów architektonicznych w 2023 roku. Czy dostrzegasz inne trendy, o których warto wspomnieć? A może coś zyskuje na popularności w Twoim regionie? Daj znać w komentarzach pod postem na Facebooku. Link tutaj.